29 Mart 2016 Salı

Kitap Önerileri


Satranç (Stefan Zweig)

Satranç, dünya şampiyonuyla aynı vapurda yolculuk eden insanların onunla satranç oynamaya çalışmasıyla başlar. Her birisi tek tek dünya şampiyonuna yenilirler. Sonraki oyunlardan birinde ise hepsi birlikte hareket ederler ve esrarengiz bir adamın yardımıyla dünya şampiyonuyla berabere kalmayı başarırlar. Bu adamın olağan dışı kabul edilebilecek bir hikayesi vardır ve bu hikaye satrancı bu denli iyi oynayabilmesinin ardında yatan nedendir.

Satranç, bir dönemin en ünlü yazarı olan Stefan Zweig‘in hayata veda etmeden önceki yazdığı son kitaptır. Kitabın yayınlanma öyküsü de en az kitap kadar ilginçtir. Eserlerinde, ilgi duyduğu bir alan olduğu için psikolojiye ait izler görülebilir. Stefen Zweig, roman ve kısa hikayelerinin yanı sıra yazdığı biyografilerle de bilinen bir isimdir. En bilinen eseri ise hiç kuşkusuz bu kısa romanıdır. Satranç adını taşıyan bu kısa romanı ülkemizde pek çok yayınevi tarafından farklı kişilerin çevirileriyle yayınlanmıştır.Manolito'nun Bir Sırrı Var (Elvira Lindo)


Goscinny’nin Pıtırcık adlı çocuk kitapları dizisi kadar sükse yaparak klasikler arasında yerini almış, İspanya’da büyük başarı kazandıktan sonra pek çok dile çevrilen Manolito dizisi, yeni kitaplarıyla Can Çocuk Yayınları’ndan çıkmaya devam ediyor. Manolito’yla eğer henüz tanışmadıysanız işte size müthiş bir fırsat! Zaten sıkı takipçisiyim diyorsanız okurken yine çok eğleneceğiniz dakikalar sizi bekliyor. Söyleyelim! Manolito’nun Bir Sırrı Var şimdi raflarda! 
Manolito’nun Bir Sırrı Var, Şapşaliko’yu daha yakından tanımak, iki kardeşin müthiş serüvenlerini, akılalmaz yaramazlıklarını, çılgın eğlencelerini okumak için bir fırsat daha veriyor! Gülmekten kırılacağınız dakikalara hazır olun! Çünkü Kepçe Kulak, Pasaklı, Melodi, Şişko, Ukala’yla bir olunca bu haylazlıklara karışmadan sıyrılma şansınız yok! Ve daha önemlisi kahkaha atmak serbest!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder